۱۳ مرداد ۱۳۹۴
 • کتاب تاکتیک های بازاریابی اینترنتی

  تکنیک های بازاریابی
 • ۵۰ بازیکن برتر ادوار جام جهانی فوتبال

  بازکنان برتر جام جهانی
 • دانلود مجموعه کتاب های گرامر زبان انگلیسی

  گرامر انگلیسی
 • دانلود مجموعه کتاب های آندروید

  آموزش آندروید
 • دانلود کتاب پرطرفدار قورباغه را قورت بده

  19-80-large
 • کتاب داستان های کوتاه انگلیسی با ترجمه فارسی

  en2
 • زینب سلام الله علیها و قیام عاشورا

  حضرت زينب
 • کتاب مفید میوه درمانی

  میوه درمانی
 • کتاب ۵۲ سخنرانی از دکتر حسین الهی قمشه ای

  الهي قمشه اي
 • کتاب ۱۱۰۰ لغت پرکاربرد در اخبار انگلیسی

  آموزش انگليسي

طرز کار صدا خفه کن اسلحه چگونه است؟

انتشار : ۲۳ تیر ۱۳۹۰
۱ دیدگاه و نظر
بازدید : 1,839

برای همه جالب است که یک چیزی باعث کاهش صدای وحشت آور تفنگ می شود ، تفنگی  که اگر بغل گوشتان شلیک شود حداقل تا ۱۰ دقیقه صدای آن در گوشتان می ماند مخصوصا اسلحه کلاشینکف . اما صدا خفه کن ها برای همین کار ساخته شده اند . ویدئو های جالبی هم در زمینه مقایسه صدای شلیک تفنگ با صدا خفه کن و بدون آن موجود است که دیدن آنها خالی از لطف نیست .

اساس کار صدا خفه کن ها بسیار ساده است . فرض کنید یک بادکنک را تا حد معقولی باد کرده اید ، اگر به آن سوزن وارد کنید چه اتفاقی می افتد ؟ مسلما صدای مهیبی خواهد داد حال اگر دهانی همان بادکنک را باز کنید ، فشار هوا به تدریج خارج شده و صدای بسیار کمتری ایجاد خواهد شد . صدا خفه کن ها نیز بر همین اساس کار می کنند . برای شلیک یک گلوله از تفنگ ، باروت پشت فشنگ منفجر می شود . این عمل یک ضربان فشار بالا منتج از گاز داغ بوجود می آورد . این فشار گاز داغ، گلوله را به خارج از لوله تفنگ می راند و به مثابه در آوردن چوب پنبه از سر یک بطری پر گاز می باشد . فشاری معادل با ۳۰۰۰ پوند بر اینچ مربع یا ۲۰۷۰۰۰۰۰ پاسکال می باشد پس باید انتظار شنیدن صدای وحشتناکی هم داشته باشیم .

صدا خفه کن در انتهای لوله تفنگ پیچ می شود و اصولا بزرگتر و پهن تر از لوله تفنگ می باشد . با وجود صدا خفه کن در اسلحه ، گاز فشاری پشت گلوله فضای بیشتری برای پخش شدن دارد بنابراین فشار گاز داغ  تا ۶۰ پوند بر اینچ مربع کاهش خواهد یافت  و طبق مثالی که در ابتدا گفتیم صدای کمتری هم ایجاد می شود .

تفنگ هایی هم هستند که صدا خفه کن روی آنها به خوبی جوابگو نیست ، به این دلیل که این تفنگ ها گلوله را با سرعت سوپر سونیک – مافوق صوت – شلیک می کنند . در این حالت گلوله بر اثر سرعت زیاد خود در هوا پدیده انفجار صوتی را منجر می شود . صدا خفه کن می تواند لحظه پرتاب را کم صدا کند اما جلوی انفجار صوتی را نخواهد گرفت .

حال برای درک بیشتر موضوع به تصاویر و توضیحات زیر درباره ساختار ساده از یک صدا خفه کن اسلحه توجه فرمایید:

صدا خفه کن اسلحه

قطعه شماره ۱ از یک طرف به لوله شماره ۲ پیچ می شود و از طرف دیگر  به سر لوله تفنگ.

سوراخ داخلی لوله شماره ۲  کمی بزرگتر از کالیبر تفنگ بوده و جداره آن توسط مته شماره ۲ یا ۳ به صورت سوراخ سوراخ می باشد.  معمولا جای سوراخ ها را قرینه و در یک راستا در نظر می گیرند.

این لوله فقط از یک سر رزوه شده است و طرف دیگر آن کونیک خورده و قطر آن را با تراش کاری کوچک و دقیقا به اندازه قطر سوراخ داخلی قطعه ۳ شده است.

صدا خفه کن

بعد از آن قطعه ۳ شماره  بسته می شود. قطعه شماره ۴ مانند طرح قبلی است که از داخل دو سر آن رزوه شده بود و قطعات ۱ و ۳ به آن بسته می شدند . مانند تصویر دوم که با دو پیچ برای جلوگیری از باز شدن قطعات داخلی در جای نقاط شماره ۵ پیچ ریزی به آن بسته می شود.

لازم به ذکر است که قبل از بستن قطعه شماره ۳ ؛ بین لوله ۲ و ۴ رو می توان با پشم شیشه پر کرد و بعد از آن قطعه شماره ۳ را بست و سفت نمود.

منابع: ۱ ، ۲

نظرات کاربران 1. علیرضا در ۲۴ دی ۱۳۹۰

  لطفا طرز ساخت فشنگ رو هم بزار ممنون میشم دوستدار تو علیرضا

  [پاسخ]