۸ مرداد ۱۳۹۴
 • کتاب تاکتیک های بازاریابی اینترنتی

  تکنیک های بازاریابی
 • ۵۰ بازیکن برتر ادوار جام جهانی فوتبال

  بازکنان برتر جام جهانی
 • دانلود مجموعه کتاب های گرامر زبان انگلیسی

  گرامر انگلیسی
 • دانلود مجموعه کتاب های آندروید

  آموزش آندروید
 • دانلود کتاب پرطرفدار قورباغه را قورت بده

  19-80-large
 • کتاب داستان های کوتاه انگلیسی با ترجمه فارسی

  en2
 • زینب سلام الله علیها و قیام عاشورا

  حضرت زينب
 • کتاب مفید میوه درمانی

  میوه درمانی
 • کتاب ۵۲ سخنرانی از دکتر حسین الهی قمشه ای

  الهي قمشه اي
 • کتاب ۱۱۰۰ لغت پرکاربرد در اخبار انگلیسی

  آموزش انگليسي

عکس های تکان دهنده از مردم سنگ شدۀ شهر پمپئی ایتالیا

انتشار : ۱ بهمن ۱۳۸۸
۲۱ دیدگاه و نظر
بازدید : 3,589

حادثه آنقدر ناگهانی روی داد که همه چیز در شهر به همان حالت که در اثنای زندگی روزمره بود دست نخورده ماند و امروز دقیقا به همانگونه که دو هزار سال پیش بودند باقی است. گویی زمان منجمد شده است.

همان طور که خدا می گوید در سنت الهی تغییر وجود ندارد «مشرکان با نهایت تأکید به خدا سوگند خوردند که اگر پیامبرى انذارکننده به سراغشان آید، هدایت یافته‏ترین امّتها خواهند بود امّا چون پیامبرى براى آنان آمد، جز فرار و فاصله‏گرفتن از (حق) چیزى بر آنها نیفزود اینها همه بخاطر استکبار در زمین و نیرنگهاى بدشان بود امّا این نیرنگها تنها دامان صاحبانش را مى‏گیرد آیا آنها چیزى جز سنّت پیشینیان و (عذابهاى دردناک آنان) را انتظار دارند؟! هرگز براى سنّت خدا تبدیل نخواهى یافت، و هرگز براى سنّت الهى تغییرى نمى‏یابى»(سوره فاطر ۴۲-۴۳)

البته هیچ تغییری در سنت و قانون الهی پیدا نخواهد شد. هر کس در مقابل این سنت بایستد و عصیان کند مشمول همین قانون خواهد شد. شهر پمپئی که نمایشی از انحطاط و سقوط اخلاقی امپراطوری روم بود به سر انجامی همانند قوم لوط دچار گردید.

این شهر نیز به وسیله انفجارهای آتشفشانی کوه «وزوو» نابود شد آتشفشان وزوو سمبل کشور ایتالیا و قبل از آن نشانه شهر ناپل است . کوه آتشفشانی وزوو اگرچه طی دو هزار سال گذشته آرام بوده است اما نام آن را کوه اخطار گذارده اند. چنین نامی به دلیل فجایع و حوادثی بوده است که در تاریخ از این کوه به ثبت رسیده است. فاجعه ای که برای «سدوم و عمورا» روی داد شباهت زیادی به حوادث تخریب گر شهر پمپئی داشته است. در سمت راست وزوو شهر ناپل و سمت شرق آن شهر پمپئی قرار دارد. مذاب وخاکستر ناشی از فوران آتشفشانی که دو هزار سال پیش روی داد حیات را از این شهر برچید. حادثه آنقدر ناگهانی روی داد که همه چیز در شهر به همان حالت که در اثنای زندگی روزمره بود دست نخورده ماند و امروز دقیقا به همان گونه که دو هزار سال پیش بودند باقی است. گویی زمان منجمد شده است.

پمپئی

اینکه شهر پمپئی از صفحه زمین با چنین  بلایی محو شد ، بی هدف و اتفاقی نبوده است. اسناد تاریخی نشان می دهد که این مرکز هرزگی و فساد به آنچنان فحشایی مشهور بود که حتی فاحشه خانه ها هم چنین شهرتی نداشته اند. مردان به شکل کاملا عریان بر در فاحشه خانه ها می ایستادند. بر اساس سنتی که ریشه اش اعتقادات میتراپرستی بوده است اندام انسان ومقاربتهای جنسی نبایستی پوشیده باشند بلکه باید کاملا آشکارا به نمایش درآیند.

شهر پمپئی در روز ۱۹ اوت سال ۷۹ میلادی در پی فعالیت آتشفشانی کوه وزوو که ۲۸ ساعت ادامه داشت به زیر ۶ متر کوهی از مواد مذاب و خاکستر آتشفشانی رفت. از ۲۰هزار نفر جمعیت پمپئی دو هزار نفر ناپدید شدند و مابقی آرام آرام مذاب و به تلی از مجسمه های سنگی تبدیل شدند.

مذاب کوه وزوو به آنی تمامی شهر را از نقشه منطقه جاروب کرد. جالب ترین جنبه این حادثه آن است که هیچ کس نتوانسته است در مقابل فوران آتشفشان وحشتناک وزوو بگریزد. یک خانواده در حال صرف غذا در یک لحظه تبدیل به سنگ شده اند. زوجهای بسیاری پیدا شدند که در حین انجام عمل مقاربت تبدیل به سنگ شده بودند. از همه جالبتر آن است که این زوجها هر دو از یک جنس و یا زوجهایی از دختران و پسران کم سن وسال بوده اند. صورت برخی از اجساد انسانهای سنگ شده که از داخل زمین کشف شده اند همچنان سالم و صحیح باقی مانده است صورت آنها حالت گیج و منگ دارد.

مجهول ترین جنبه این حادثه در اینجاست که چگونه هزاران انسان بی آنکه چیزی بشنوند و یا ببینند منتظر می مانند تا مرگ آنها را دریابد. این بعد حادثه نشان می دهد که نابودی و محو شهر پمپئی دقیقا مشابه همان حوادث ویرانگری است که در قرآن به آنها اشاره شده، زیرا قرآن زمانی که این حوادث را  بازگو می کند به «نابودی ناگهانی» اشاره دارد. به عنوان مثال در سوره (یس) چنین توصیفی است : همه سکنه شهر به یک لحظه هلاک شدند. این وضعیت در آیه ۲۹این سوره چنین می آید : « (بلکه) فقط یک صیحه آسمانى بود، ناگهان همگى خاموش شدند!» ؛ آیه ۳۱ سوره قمر وقتی تخریب و نابودی قوم ثمود را بازگو می کند مجدادا به نابودی آنی اشاره می کند «ما فقط یک صیحه [صاعقه عظیم‏] بر آنها فرستادیم و بدنبال آن همگى بصورت گیاه خشکى درآمدند»

مرگ مردم پمپئی در یک لحظه رخ داد، همان گونه که در آیات بالا نقل شد. فاجعه هرچه بود،همه چیز به همان حالت اولیه و بدون تغییر باقیمانده است. در سال ۱۹۹۱نیمی از این شهر از زیر خاکستر بیرون کشیده شد ولی هنوز هم دو پنجم این شهر سوخته در زیر زمین است. هر ساله جمعیت زیادی از موزه طبیعی پمپئی دیدن می کنند و این شهر به یکی از جاذبه های گردشگری ایتالیا تبدیل شده است اما متاسفانه جایی از دیده عبرت در این نگاه ها یافت نمی شود.نواحی ناپل که فساد و هرزگی در آن شیوع دارد از مراکز ونواحی بی بند وباری شهر پمپئی دست کمی ندارد. جزیره کاپری پایگاهی برای همجنس بازی و برهنگی گرایی است و در صنعت توریسم به بهشت همجنس بازی شهرت دارد. نه تنها در کاپری و ایتالیا بلکه تقریبا در تمامی دنیا چنین انحطاط اخلاقی وجود دارد و مردم هم هیچ توجه و اصراری به پند گیری از تجربیات تلخ مردم گذشته ندارند. در سوره سجده درباره همین مردم می فرماید : «و اگر اینان روی بگردانند به آنها بگو شما را از صاعقه عاد و ثمود بیم می دهم. »

منبع : کتاب اقوام هلاک شده نوشته هارون یحیی و ترجمه مژگان دستوری(انتشارات کیهان) با اضافات

مردم سنگ شده شهر پمپئی در موزه طبیعی شهر پمپئی

پمپئی

پمپئی

پمپئی

پمپئی

پمپئی

اجساد سنگ شده که از دل خاک در شهر پمپئی بیرون آورده شده(تصاویر کتاب)

پمپئی

تصویری از زندگی لوکس و تجملی و وسائل مردم شهر پمپئی قبل از وقوع حادثه

پمپئی

پاکی …. زیباست!

منبع

نظرات کاربران 1. مجید در ۱۷ بهمن ۱۳۸۸

  خیلی باحال بود.

  [پاسخ]
 2. حدیث میری لواسانی در ۳ آذر ۱۳۸۹

  و کاش این تصاویر به جای اینکه تنها در این بلاگ ثبت شود در آرشیو ذهنی بشریت ثبت گردد باشد که عبرتی باشد برای ما…

  [پاسخ]
 3. فاطمه در ۴ بهمن ۱۳۸۹

  سلام خسته نباشی عالی بود .

  [پاسخ]
 4. حامد در ۲۴ بهمن ۱۳۸۹

  جالب،تکان دهندهفو بسیار زیبا بود.

  [پاسخ]
 5. علی در ۲۵ بهمن ۱۳۸۹

  سبحان من لایعتدی علی اهل مملکته

  [پاسخ]
 6. جعفر در ۱ تیر ۱۳۹۰

  با سلام. مطلب قشنگ و جذابی بود. انشاالله که خداوند ما را به عاقبت مردم این شهر دچار نکند. از شما به خاطر این مطلب تشکر زیادی دارم.
  یا علی

  [پاسخ]
 7. roya در ۲۶ آبان ۱۳۹۰

  سلام ممنون

  [پاسخ]
 8. نام (ضروری) در ۴ آذر ۱۳۹۰

  اللهم اجعل عواقب امورنا خیرا

  [پاسخ]
 9. سعید اکشن در ۲۲ اسفند ۱۳۹۰

  خسته نباشید زیاد تکان دهنده نبود چون خداوند خیلی بزرگه ما نمی تونیم با عکس به مردم بفهمونیم بلکه این چیزها هیچی نیست دوست من.سبز باشی

  [پاسخ]
 10. محرم بیکاه در ۸ فروردین ۱۳۹۱

  ان شاا… شفاعت مولایمان نسیبمان می شود.

  [پاسخ]
 11. انزان در ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۱

  با عرض خسته نباشی.خدا کنه غربی ها با دیدن اجدادشون درس عبرت بگیرن.به امید ظهور آقامون مهدی(عج).یاعلی

  [پاسخ]
 12. فرزین در ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۱

  این خرافات رو در ذهن مردم فرو نکنید ماجرای خشک شدن همه به این صورت های مختلف دلیل علمی جالبی دارد که توصیه می کنم به جای این خرافات در این رابطه تحقیق کنید چون از نوشتن زیاد زود خسته می شوم نمی توانم خودم به طور کامل توضیحی بدهم اما توصیه می کنم حتما در منابع علمی مطالعه کاملی در این رابطه داشته باشید نه آنکه بر پایه کفته های بی پایه و اساس دینی سخن بگویید از فهم یک ایرانی به دور است.

  با تشکر

  [پاسخ]
 13. مدیر در ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۱

  با سلام خدمت جناب فرزین

  در مورد این مطلب باید خدمت شما و سایر دوستان عزیز عرض کنم که اصل مطلب این هست که طبق شواهد تاریخی این شهر از نظر ارتکاب به اعمال زشت و غیر اخلاقی وضعیت بدی رو داشته.

  همچنین طبق متن که اگر اون رو خوانده باشید :

  شهر پمپئی در روز ۱۹ اوت سال ۷۹ میلادی در پی فعالیت آتشفشانی کوه وزوو که ۲۸ ساعت ادامه داشت به زیر ۶ متر کوهی از مواد مذاب و خاکستر آتشفشانی رفت. از ۲۰هزار نفر جمعیت پمپئی دو هزار نفر ناپدید شدند و مابقی آرام آرام مذاب و به تلی از مجسمه های سنگی تبدیل شدند.

  یعنی بر اثر فرو رفتن این شهر در مواد مذاب و خاکستر ، اجسادی از مردم به شکل سنگ یافت شدند.

  متاسفانه برای بعضی دوستان اشتباه درک شده که این افراد مستقیما از جانب خداوند به سنگ تبدیل شده اند. در صورتی که این حادثه عظیم بوده که آنها را به این مجازات رسانیده. و هر کار خداوند نهفته از بسیاری حکمت و دلیل است برای آنان که به آن بیاندیشند…

  [پاسخ]
 14. salar در ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۱

  بله منم مطالعه کردم این بدبختا در اثر آتشفشان به سنگ تبدیل شدند
  خواهشا این قد خرافاتی نباشین

  [پاسخ]
 15. hamed در ۲۸ خرداد ۱۳۹۱

  این چرت و پرتا چیه؟؟؟؟!!!!!
  عذاب الهی کودومه؟؟؟؟؟!!!!!!
  یه حادثه طبیعی بوده
  اگه اینجوری باشه باید بگیم مردم بم اینقد قاچاق کردنو تریاک کشیدن که خدا عذاشون داد

  [پاسخ]
 16. وحید در ۸ تیر ۱۳۹۱

  چرت و پرت حرفای شماهاییه که فکر میکنین توو جهان خود به خود داره یه اتفاقایی میفته و خدا هم اصلا کاری به این اتفاقا نداره!!!!!!
  واقعا از حرفهای بعضی ها ادم شاخ در میاره!!!!!!!!!!!!!
  شماها توو قرن ۲۱ دارین زندگی میکنین هنوز نفهمیدین که هیچ چیز اتفاقی نیست!!!!!!!!!!!

  خرافات!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟
  من نمیدونم عذاب الهی چه ربطی به خرافات دارههههه؟؟؟؟؟؟؟؟
  ای خداااااااااااااااااااااا
  بعضیها از مردم زمان جهل عرب هم عقب مونده ترن!!!!!!!!!!!!!

  [پاسخ]
 17. دوست در ۲۱ تیر ۱۳۹۱

  به نظرمن خداوند میتونه ازطریق پدیده های طبیعی مردم رو عداب کنه حتما لازم نیست پدیده ای عجیب ایجاد بشه البته خود خداوند متعال درقران گفته که درزمین سیرکنیم تاعاقبت افرادمکذب راببنیم
  به نظرم اگردقیق به این عالم نگاه کنیم خدارو حاضر ومدبر میبینیم

  [پاسخ]
 18. ali در ۲۱ آذر ۱۳۹۲

  با سلام . دوست عزیزخداوندفرموده درزمین سیر کن وبهترینهارابرگزین .خداوند به انسان عقل رابه همراه شعوروفهم عنایت کرده تاکه میزان برایش باشد حالا من چشم بسته وبدونه استفاده از اینها هرچه غیرازخداوبه ناحق وزشت وپلیدرا ازجانب اووبهحق وزیبا میشنوم ازان که موجه جلوه میکند.وقبول میکنم.تنها خریتم را به دیگران نشان میدهم .اگر عذابی باشد .همان گونه که خدایم فرموده دران دنیای باقی خواهد بود .دراین دنیای کوچک وحقیر باما انسانهای کوچکترازحقیرچه کاریست با اوکه بزرگیست درهمه علم هستی.خداوندچنان بخشنده مهربان است که خود فرموده حق االله را می بخشم که نیز حق من است ولی حقوناسرا نمتوانم زیرا حقی دران ندارم..دلم ازهمه خون است میروم دراغوشش که همیشه برایم باز بوده ارام گیرم. من کسیرا دارم دربرکه خداهم چواوندارد.

  [پاسخ]
 19. متعجب در ۴ دی ۱۳۹۲

  تکان دهنده بود

  [پاسخ]
 20. باران در ۱۴ اسفند ۱۳۹۲

  دربی نظیر بودن تصاویر که شکی نیست.واینکه خدا از بندگانش خواسته درزمین سیر کنند واز گذشگان عبرت بگیرند وکوتاهی زندگی دنیا رابخاطربیاورند.اما اینکه این حوادث طبیعی نزول عذاب بوده یا امتحان الهی یا…..؟الله اعلم
  فقط خوداوست که میداند

  [پاسخ]
 21. داراب نیا در ۲۸ مرداد ۱۳۹۳

  سلام.خدا مهربونه در عین اینکه جبار و انتقام گیرنده است عدل یعنى اینکه خدا در حق هیچ کسى ظلم نمیکند نه اینکه ظالم ها را ببخشد در ضمن گناهکار و بیگناه نزد خداى عادل یکسان نیستند و هیچ اشکالى هم ندارد که خدا بخواهد دسته اى را همانگونه که خود در قرآن گفته مجازات کند

  [پاسخ]